Web sitemize hoşgeldiniz.

Tığ İşi İle Yaprak Yapımı, Tığ İşi Yaprak Motifi Yapımı

19 Ekim 2018

Örgü örerken çeşitli motifler kullanırız. Bu motiflerden birisi de yaprak motifidir.  Yaprak motifini bebek yeleklerinde, bayan atkılarında, bayan yeleklerinde ve birçok yerde kullanabiliriz. Tığ İşi İle Yaprak Yapımı oldukça basittir. Tığ işi örgülerimizde tığ işi yaprak motifini nasıl yapacağınızın detaylarına geçelim:

  • İlk olarak 10 zincir çekerek başlıyoruz. Daha sonra hemen kenardan 2 tane sık iğne yapıyoruz.
  • Sonra 2 tane ikili trabzan yapıyoruz.
  • Daha sonra üçlü trabzan ve sonra tekrar ikili tranzan ve son olarak 2 ane sık iğne
  • Dönüş noktasında tekrar 2 sık iğne yapıyoruz. Sonra 2 tane ikili trabzan ve daha sonra üçlü trabzan üçlü tırabzandan sonra tekrar ikili trabzan ve 2 tane sık iğne yapıyoruz ve bu şekilde yaprak şeklini vermiş oluyoruz.
  • Yanına bir tane daha yaprak yapmak için 12 zincir çekip aynı işlemleri tekrar ediyoruz.

Yapmış olduğumuz bu yaprakları örgü şapkaları süslemek için kullanabiliriz. Örgülerimizde kullandığımız kiraz ya da diğer meyvelerin yanına koyarak örgülerinizi süsleyebilirsiniz.

Amigurumi Yaprak Yapımı

Tığ İşi İle Yaprak Yapımı yaparak örgü bebeklerin tokalarında ya da eteklerinde de kullanabilirsiniz. Bebekler için çok sağlıklı bir oyuncak olan örgü bebekler çocuklar için daha güzel hale gelmesi için küçük aksesuarlar yapılabilir. Böylece örgü bebekler çocuklarınızın vazgeçilmezi haline gelebilir. Örgü bebeklerin tokalarına genellikle kiraz motifi koyulur. Bu kiraz motifinin yanında da tığ işi ile yapılmış olan yaprak motifi de olmazsa olmazdır.

Tığ Işi Yaprak Modelleri

Tığ işi ile yapılan çok sayıda yaprak motifi bulunmaktadır. Bunlardan en kolayı yukarıda anlattığımız sık iğne ile başlayıp trabzanları arttırıp ve daha sonra azaltarak yaptığımız yaprak şeklidir. Bu yaprak motifi her yerde kullanılabilecek güzel ve kolay bir motiftir. Yaprak motifi patiklerde de çok fazla kullanılır. Patiklerin bileklerinde sallanmalı şeyler olmasına çocuklar bayılır. Bunun için çocuk patiklerine sık sık yaprak motifi dikilir. Aynı zamanda battaniyeleri süslemek için de tığ işi yaprak yapımı kullanılır. Battaniyelerin üzerinde 4 yapraklı yonca motifi de kullanabileceğiniz güzel bir modeldir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ