Web sitemize hoşgeldiniz.

Quentin Tarantino En İyi Filmi

14 Temmuz 2018

Quentin Tarantino en iyi filmi hakkında bilgi vermeden önce dünyaca ünlü yönetmenin hayatından biraz bahsetmek, Tarantino kimdir sorusuna cevap vermek gerekir. Quentin Tarantino, 27 Mart 1963 yılında dünyaya gelmiştir. Tüm hayatını filmlere adayan yönetmen, yönetmen tarzı ya da üslubu ayırmadan pek çok yönetmenin filmini izlemiş ve kendi üslubunu yaratmaya çalışmıştır.

Yönetmenlik üslubunda oldukça başarılı olan Tarantino, yönetmenlik koltuğuna oturmadan önce pek çok senaryo yazmış ve senaryoları da başka yönetmenler tarafından çekilmeye başlanmıştır. Ancak yazdıklarının istediği gibi yansımadığını düşünen Tarantino, ardından yönetmenlik koltuğuna kendi geçerek yazdığı senaryoların yönetmenliğini de üstlenmiş ve böylece en iyi Tarantino filmleri ortaya çıkmıştır.

Quentin Tarantino Filmleri

Quentin Tarantino, yönetmen koltuğunda izleyicilerin karşısına, ilk defa ilk uzun metrajlı filmi Rezervuar Köpekleri ile geçmiştir. Sinema dünyasında büyük yankı uyandıran filmi, alışılagelmişin dışındaki hikaye sunumu, sahnelerin üstün gerçekçiliği ve farklı diyaloglarıyla büyük bir etki uyandırmış ve film müzikleriyle de farkını ortaya koymuştur. Net bir sinema akımına ait olmayan tarzı, popcorn ya da arthouse tarzlarını birlikte barındırmaktadır.

1994 yılında izleyiciyle buluşan Pulp Fiction ise, sadece Tarantino’nun değil, dünya sinema tarihinin de en önemli eserleri arasında yer almıştır. 67. Akademi Ödülleri’nde En İyi Orijinal Senaryo Ödülü’ne layık görülen film, 1994 Cannes Film Festivali’nin en iyi film ödülüne de layık görülmüştür.

En İyi Tarantino Filmleri

En iyi Tarantino filmleri kronolojik sırasında şu şekilde devam etmektedir: 1997 yılı Jackie Brown, 2003 ve 2004 yılları Kill Bill Vol1 ve Kill Bill Vol2, 2007 yılı Death Proof, 2009 yılı Inglourious Basterds, 2012 yılı Django Unchained ve de 2015 yılı The Hateful Eight şeklindedir.

Tüm filmleri, gelmiş geçmiş sinema tarihinin en iyi örnekleri olarak değerlendirilmektedir. Ancak gerek kurgusu, gerek konusu ve gerek karakter analiziyle Quentin Tarantino en iyi filmi, tüm sinema eleştirmenleri tarafından 1994 yılında çekmiş olduğu Pulp Fiction olarak gösterilmektedir. Quentin Tarantino, tüm filmleriyle sinemaya her daim yeni soluk kazandıran çok önemli yönetmenlerdendir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ