Web sitemize hoşgeldiniz.

Nostaljik Hediyeliklerin Vazgeçilmezi: Kar Küreleri

6 Mart 2018

Kar küreleri geçmişten beridir gelen daha çok nostaljik dekoratif eşya sınıfına girmektedir. Zaman içerisinde sallamalı özelliğinin yanına döndürmeli, kurmalı hatta elektronik olanları bile çıkmaya başlamıştır. Aynı zamanda ışıklı ışıksız, resimli-resimsiz gibi, kişi nasıl isterse o şekilde edinebileceği bir hale gelmiştir.

Her ne kadar değişikliğe uğrarsa uğrasın kar küreleri her zaman üzerinde o nostaljik havayı hissetmemizi sağlayan bir yanı vardır. Her ne kadar değişik özellikleri olanları çıksa da özündeki olayı asla değişmemiş ve çoğu kişi tarafından hala bir arzu nesnesi olarak sahip olunmak istenen bir objedir.

Kar yağan ülkelerde, şehirlerde eski güzel hatırlamamızı sağlayan, kar yağmayan yerlerde yaşayanlar için de kar özlemini hatırlatıp onların başka bir dünyada hissetmesini sağlayan büyülü oyuncaklar olarak görebiliriz onları.

Şu anki çocuklar için belki 80’li 90’lı yıllarda doğanlar kadar anlamı olmasa da ileride elbet onlara da güzel şeyler hatırlatacaktır. 80’li 90’lı yıllarda kar kürelerinin bu kadar yaygın olmadığı, herkesin gıptayla baktığı ve hediye gelsin diye beklediği hediyelik eşyalardan bir tanesiydi.

90’lı Yılların Ruhu Kar Küreleri

O zamanki kar kürelerine baktığımızda eğer ki evimizde bir tane var ise o ne kadar değerli bir eşya olurdu.  Annelerimiz kırarsın, düşürürsüm diyerek elimizden alır vitrinin ulaşamayacağımız bir noktasına koyardı, zarar görmemesi için.

Şimdiki tüketim çılgınlığının yaşanmadığı, eşyanın değerinin daha çok bilindiği ve belki de o yüzden şimdi bu kadar anlam biriktirdiğimiz eşyalardan biri haline gelmişti. Keşke şu zamanlarda da bu kadar anlam yükleyebileceğimiz eşyalarımız olsa diye düşündüğümüz zamanlarda kar küreleri tekrar çoğu dükkân ve internet sitesinde yerini aldı ve biz büyükler için eski anıları, o aile sıcaklığının hissedildiği günleri hatırlatan anılarımız canlandı.

Artık bir klişe mi değil mi karar veremediğimiz fakat aslında vazgeçemediğimizi göstermek adına böyle konuştuğumuz için, kar küreleri bu nesil için kesinlikle koleksiyonun yapılması gereken eşyalar olarak görülmeye devam edilmektedir.

Özel günleri unutulmaz kılacak, belki de çoğu pahalı hediyenin yerini alacak bu kar küreleri seçeneğini, karşımızdakine alacağımız hediyeler arasında ilk sıralara koymakta fayda vardır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ