Web sitemize hoşgeldiniz.

İnterneti Doğru Yönde Kullanma

6 Temmuz 2018

Günümüzde teknoloji varlığı birçok fayda sağlarken bazı zorlukları da beraberinde getiriyor. Teknoloji ve araçları kaçınılmaz olunca bu duruma ayak uydurmaya çalışan insanlar bazı sıkıntılı durumlarla baş etme çabasına girmek zorunda kalarak yaşamlarını devam ettiriyor. Örneğin bir anne çocuğunu teknolojiden tamamen izole etmek yerine onun faydalarını çocuğuna aşıladığında yararlı bir şekilde vakit geçirmiş oluyor ve sorunlardan arınıyor.  Hem kendine hem de çocuğuna yararlı oluyor. Uzun vade de yara alma riskini azaltıyor.

Califorina semtinde bir çocuk annesi bayıldığında telefondan siri uygulamasını kullanıp acil servise bağlanıyor ve azda olsa öğrendiği adresini söyleyerek annesinin hareket etmediğini anlatıyor. Bu çocuk annesinin kendisini teknolojiden izole etmeden öğrettiği bilgilerle sebep sonuç ilişkisine dayalı annesinin hayatını kurtarıyor. Öte yandan çocuklarının gelişimini önemsemeden yaşayan bir babada onu bilgisayar oyunu bağımlısı yapıyor. Bu belki de çocuğunu az sevdiğinden kaynaklanmıyor. Ancak; bilgisizlik boş vermişlik ve belki de azıcık tembellikle çocuğuna ve kendine bu şekilde zarar veriyor.

Tüm bunların dışında biz yetişkinler içinde internet, kolaylıklar sağlayan bir teknoloji unsuru haline geldi. Artık internet bağlantısı olmayan ev hemen hemen yok gibi diyebiliriz. Bizlere en büyük sağladığı kolaylık, hiç evimizden çıkmadan, yorulup her yeri gezmeden almak istediğimiz ürünün sanal ortamda karşılaştırmalı fiyatları hakkında bilgi sahibi olabiliyoruz. Buna göre ucuz hediyelik sitelerini araştırıp bütçemize en uygun hediyeyi seçebiliyoruz. Tabi ki zaman bu kadar kötü iken; ve insanlar haksız ve kolay para kazanma yollarını araştırma yollarına giderken çok dikkat ederek ödeme yapmalıyız. Genellikle, artı bir ödeme ücreti ödemesi olmasına rağmen kapıda ödeme kolaylığını seçebiliriz. Durum böyle olunca temkinli olmakta her zaman yarar var. Çünkü zamanın koşullarını kötü niyetle birleştiren insanlar yeni bir meslek türettiler: Dolandırıcılık. Onlar sizi kandırmak için mesai harcarken sizde kendinizi korumak için tüm önlemlerinizi almış olmak zorundasınız.

Yoksa zorla kazandığınız her kuruşu birilerine hibe etmiş sayılırsınız. Bunların dışında söylemeliyiz ki; kapıda ödeme kolaylığı sunmayan mağazalardan alış veriş yapmak durumunda kaldığınızda; kredi kartı ya da banka kartı ile güvenli alışveriş yapmalısınız. Şifrenizi sanal klavyeden girmek burada yapılacak en akıllı davranış olacaktır. Çünkü bilgisayarınızın klavyesinden girdiğiniz her şifreyi kaydeden kötü niyetli kullanıcılar ve bu konuda uzman kişiler; sizin hediyelik eşya satın al butonuna basmanızı bekliyor olacaktır. Öte yandan başkasının bilgisayarından tamamlayacağınız bu alışverişin sırlarını ve şifrelerini bu bilgisayara kayıtlı bırakırsanız vay halinize. Şunu da unutmayın ki: İnternetten yapacağınız her alışverişde , öncelikle yapacağınız tek işlem hesabınıza girip ‘’online alışverişi’’ seçeneğini açmak olacaktır. Alışverişinizi tamamladıktan sonra ise bu seçeneği pasif hale getirmelisiniz. Bu yaptıklarınıza rağmen hala hesabınızdan sizin haricinizde harcama yaptığınızı düşünüyorsanız banka ile irtibata geçip bu harcamaları kabul etmemek olacaktır. Bu adımdan sonrasını bankacılar her şekilde olumlu çözüme ulaştırıyorlar zaten. Umarız ki; bu durumlara düşmeden önleminizi alın.

İnternetin doğu yolda kullanımında bir diğer adım ise sevdiklerinize en güzel hediyeleri daha uyguna bulabilme şansınızdır. Ayrıca; ne alacağınızı bilemediğiniz durumlarda; alacağınız kişinin yaşam tarzı ve neyiniz olduğuna dair almanız gereken hediyelerin yanıtını bulabileceğiniz platformlarda mevcuttur. Hediye almak bir sanattır. Ve bu sanatı en iyi şekilde devam ettirebilmeniz için bazı kriterler vardır. Bunlara da değinmek gerekir.

Hediye Alma Sanatı

Neden bu kadar zordur hediye almak başkasına? Beğenir mi beğenmez mi , saçma mı olur, komik mi düşerim, üstüne olur mu gibi düşünceler insanların çevresine hediye alma sevgisini maalesef köreltiyor. Öncelikle hediye bakarken bu işten keyif almayı planlamamız gerekir. Mecburi ve isteksiz bir şekilde yapılan hiçbir işten yarar gelmeyeceği gibi bu işten de hiçbir yarar bekleyemezsiniz. Bilakis; çok tayin etmeden özensizce yapacağınız alıveriş size ve karşınızdakine yarar sağlamayacaktır. Çünkü daha siz daha çok yorulacak ve hediye aldığınız kişi bu hediyeden memnun kalmayacaktır. Almasanız daha iyi olacakmış durumuna düşmemek öncelikle bu kişinin kim olduğuna ve yaşam tarzına çok dikkat edin.

Hediye seçiminde dikkat edilecek kriterler;

  • Hediye alacağınız kişinin cinsiyeti
  • Hediye alacağınız kişinin sizin hayatınızdaki yeri
  • Ve bu kişinin yaşam tarzı

Olarak sayabiliriz.

Örneğin; annenize alacağınız bir hediye söz konusu ise sigara kullanmayan biri ise bir pipo alamazsınız.  Öte yandan sigara kullanan bir kişi puro aksesuarları gibi hediyelerden hoşnut kalacaktır. Babanıza bir hediye alacaksınız bir içki matarası düşünebilirsiniz. Bu onu mutlu edebilir. Sevgiliye düşünülebilecek hediyeler ise mücevher ya da romantik bir kar küresi olacaktır. Hediye alacağınız çocuğunuz ise oyuncak ve kupa bardak çeşitleri gibi hediyeler seçebilirsiniz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ