Web sitemize hoşgeldiniz.

E – Devlet Sistemi Üzerinden Maaş Sorgulama

16 Ağustos 2018

Çalıştığınız kuruma gitmeden, internet üzerinden hızlı ve kolay bir biçimde maaşınızı öğrenmek istediğinizde e – devlet sistemini kullanabilirsiniz. E – devlet şifrenizle giriş yaptıktan sonra tüm resmi işlemlerinizin yer aldığı kişisel sayfanız açılacaktır. Açılan sayfada e devlet giriş maaş sorgulama adımlarını izlemeniz gerekir.

E – devlet üzerinden maaş sorgulaması yapmak için bağlı bulunulan çalışma kategorisi seçilir. Çalışma kategorileri ise 4 – A, 4 – B ve 4 – C olmaktadır. Size ait olan çalışma kategorisini tıkladıktan sonra kimliğimi doğrula ibaresi gelir. İbarede, T.C kimlik numaranız ve e – devlet şifreniz istenecektir. Bilgilerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde girdikten sonra SSK, Bağ – Kur ya da Emekli Sandığı emeklilik maaş hesaplama işleminizi yapabilirsiniz.

E- Devlet Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Birçok kamu hizmetinin bilgi teknolojisi yardımıyla gerçek ve tüzel kişilere ulaştırılmasını sağlayan sisteme e – devlet denmektedir. E – devlet sistemi internet aracılığıyla kullanılır. Sistemin mobil uygulaması da vardır ve bu da akıllı cep telefonları üzerinden kolayca kullanılmasını sağlar. Sistemin internet aracılığıyla kullanılması, kamu hizmetlerinde yaşanan yoğunluğun azalmasını, vatandaşların sıra beklemeden işlemlerini hızlı bir biçimde gerçekleştirmesini sağlar.

E devlet giriş maaş sorgulama işleminin yapılabilmesi için e – devlet şifresinin bulunması gereklidir. 15 yaşını doldurmuş tüm T.C vatandaşları, bulundukları yerde herhangi bir PTT şubesine giderek e – devlet şifresi alabilirler. Şifre alırken nüfus cüzdanı ile talep oluşturulmalıdır. Şifre almak için PTT’ye 2 TL’lik işlem ücreti verilir. Alınan şifreyle ilk giriş yapıldıktan sonra şifre değiştirilebilir.

E – Devlet Sistemini Kullanmanın Yararları Nelerdir?

E – devlet sisteminin kullanılmasının hem devlet hem de vatandaşlar için en önemli yararı, devlet birikimlerinin ve kişisel verilerin tek bir kaynakta toplanmasıdır. Bu, diğer önemli yararları da beraberinde getirir. Yararlardan ilki, sistem üzerinden yapılabilen işlemler için ayrılmış işgücünün başka alanlara aktarılabilmesi ve bu sayede ekonomik tasarruf sağlanabilmesidir. Vatandaşların da sıra beklemeden işlemlerinin birkaç dakika içinde yapmasını ve bu sayede zamandan tasarruf edilmesini sağlar. Ayrıca gereksiz kağıt kullanımını önlemesi bakımından doğal kaynakların daha etkili kullanılmasına yardımcı olur.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ