Web sitemize hoşgeldiniz.

E- Devlet Mezuniyet Belgesi

24 Ağustos 2018

E- Devlet mezuniyet belgesi sorgulama işlemi lise ve üniversite öğrencileri tarafından yapılabilmektedir. Lise mezuniyet belgesi ya da yükseköğretim mezun belgesini almak isteyen vatandaşların tek yapması gereken e- Devlet şifreleri ile sisteme girmeleridir. E- Devlet öğrenci belgesi erişiminin yanı sıra mezuniyet belgesini de vatandaşlarına sunmaktadır.

E- Devlet Mezuniyet Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

E- Devlet ilkokul diploma sorgulama hizmeti vermemektedir. Sistemde sadece lise ve yükseköğretim öğrenci belgesi ve yine lise ve yükseköğretim mezuniyet belgesi sorgulama işlemleri yapılabilmektedir. Kimlik numaranız ve e- devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra yapmanız gereken işlemler bulunmaktadır. Bu işlemleri sırası ile şu şekilde açıklayabiliriz;

  • Kimlik numaranız ve e- devlet şifreniz ya da diğer giriş seçeneklerini kullanarak sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.
  • Sisteme giriş yaptıktan sonra sağ üstte yer alan size nasıl yardımcı olabilirim yazılı arama motoruna mezuniyet belgesi sorgulama yazmanız gerekiyor.
  • Mezuniyet belgesi sorgulama kelimelerini arattığınız zaman 5 adet sonuç ile karşılaşacaksınız.
  • Yükseköğretim mezunları yükseköğretim mezun belgesi sorgulama seçeneğini seçmeliler.
  • Lise mezunlarının ise lise mezuniyet belgesi sorgulama maddesini seçmeleri gerekmektedir.
  • Açık öğretimden lise ya da üniversite okuyan vatandaşlar da açık öğretim mezuniyet belgelerine e- devlet üzerinden ulaşabilmektedir.
  • İlgili yazıyı seçtikten sonra dilerseniz belgenizi önce bilgisayarınıza indirerek çıktısını alabilir, dilerseniz barkod numarası ile gerekli işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

E- Devlet Mezuniyet Belgesi Hatası Veriyor Ne Yapmalıyım?

E- Devlet mezun bilgisi bulunamamıştır ibaresi veriyor ise YÖKSİS veya mezun olduğunuz lise tarafınca gerekli bilgiler sisteme dahil edilmemiş demektir. Bu durum ile karşılaşanların mezun oldukları kurum ile iletişime geçmeleri gerekiyor. Mezun bilgisi bulunamamıştır ibaresi ile karşılaşmanızın bir diğer sebebi ise; sisteme kayıtlı olmamanızdır. Sorgulama yaparken yükseköğretim, lise ve açık öğretim başlıklarını dikkate almanız gerekiyor. Yanlış sorgulama yapıldığı zamanlarda da sistem bu ibareyi göstermektedir.

E- Devlet Mezuniyet Belgesinde Hangi Bilgiler Yer Alır?

E- Devlet mezuniyet belgesi sorgulama işleminde; mezun olduğunuz tarih, kurum, öğrenci numaranız, diploma puanınız, diploma numaranız ve bölümünüzün bilgileri yer almaktadır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ