Web sitemize hoşgeldiniz.

Bayan Örgü Hırka Modelleri Anlatımlı, el örgüsü bayan hırka modelleri ve yapılışları   

7 Kasım 2018

Bayanlara özel örgü hırkaların fiyatları her geçen gün artış göstermekte. Bundan kaynaklı olarak marifetli hanımlar istedikleri modelden hırka örmeye başlamıştır. Gerekli malzemeler makul fiyatlardan temin edilerek örgülere geçiliyor. Tariflere göre kısa sürede modelin ortaya çıkarılması esas alınmakta. Bayan örgü hırka modelleri anlatımlı olarak merak edenlere sunuluyor. Örnek verecek olursak verev örgü hırkalara göz atabilirsiniz. Hırka örnekleri açıklamalı olacak şekilde sunulur ve yapım aşamalarına geçilir. Diğer modeller ise;

  • Burgulu baklava örgü modellerinden de hırka yapımına geçilebilir.
  • Ahududu hırka modeli ise geniş kol detayları ile dikkat çekmekte.
  • Badem modeli hırkalar ise şiş işi olarak hazırlanıyor.
  • Çitlembik örgü modellerinden de hırkaların hazırlanması mümkün.
  • Son olarak ayrı parçalardan hırka modellerine yer verilebilir.

Anlatımlı Hırka Modelinin Ön ve Arka Kısımları

El örgüsü hırka modelleri ve yapılışı için ilk önce 74 ilmekte arka kısma yer verilebilir. Lastik ile ters örgülerden kol oyuntusuna kadar örülmesi gerekmekte. Kesme yapılan örgü için 64 ilmek temel alınmalıdır. Beraberinde 21 ilmekte 3 sırada kesme yapılarak arka kısım örülebilir. Bayan örgü hırka modelleri anlatımlı olarak ilk etapta arka kısımlarına yer verilmekte.

Önler için 44 ilmek atılması gereklidir. 7 ilmek haroşadan orta kısım örülmeli ve lastik örgülere geçilmelidir. 15 ilmek ters iken 16 ilmek düz olacak şekilde atılmalıdır. Yine 6 ilmek ters ve 7 ilmek haroşa uygulamalarından ilmekler dizilmelidir. Omuzlara kadar 22 ilmek olmalı ve 3 sırada kesmelerden ön kısımların tamamlanması esas alınmalıdır.

Örgü Hırkalarda Kollar ve Yaka

Kışlık hırka örgü modelleri için kollara yer verilmelidir. Bunun için 40 ilmek atılması ve ters örgülere geçilmesi gerekmekte. Artışa yer vermeden 4 kere ilmek atmanız ve yanlardan ilmek artışlarına geçmeniz önemlidir. Cm detayları dikkate alınarak kolların örülmesi gerekiyor. Neticesinde 96 ilmekten yakalara geçilebilir. Sadece 3 cm kadar haroşa örgü ile yaka hazırlanır. Beraberinde tüm bu kısımlar birleştirilir ve hırka modeli ortaya çıkar. Bayanlara özel olarak sunulan hırka modellerinde boşluklar sıklıkla yer verilmekte. Ajurlu modellerin bu yüzden daha fazla popüler hale geldiği açıktır. Ancak kışlık hırka yapımında delikli olanların tercih edilmemesinde fayda var.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ