Web sitemize hoşgeldiniz.

Baktüs Şal Modeli Yapılışı, Tığ ile Kolay Üçgen Baktüs Şal Yapımı  

21 Ekim 2018

Baktüs şal modellerinin örülmesi çok fazla vakit almıyor. Bundan kaynaklı olarak marifetli hanımların pek çok renk üzerinden bu şal modeline yer verdikleri açıktır. Tığla sadece 2 gün içerisinde dahi şal modeli ortaya çıkıyor. Baktüs şal modeli yapılışı ilk etapta tığ üzerinden temel alınmalıdır. Sadece 2 yumak ip temin ederek kısa sürede modeli örmeye başlayabilirsiniz. Daha geniş yapıda olması adına 3 yumak olarak da tercihte bulunabilirsiniz. Tığ işi baktüs şal yapımı için göz önünde bulundurulması gereken aşamalar ise;

  • Kenarlardan ilk önce arttırma yaparak şalın örülmesi gerekmekte.
  • Model için 5 zincir çekilmeli ve yuva yapılmalıdır.
  • Yuvalar içerisinden 4 adet 3’lü trabzan geçmeniz önemlidir.
  • 1 zincir tekrarı üzerinden yine 1 trabzan yaparak devam etmelisiniz.
  • Sıraların bu şekilde tamamlanması halinde model ortaya çıkacaktır.

Tek Renk Baktüs Şal Modeli Tarifi

Baktüs şal kesimi günlük hayatta olduğu kadar özel günlerde de kıyafetlerin tamamlayacısı olmakta. Zarif görünümlerden kaynaklı hanımların dikkatini çeken tığ işi baktüs şal yapımı için sıhırlı halka içerisinden 5 zincir çekilmelidir. 1 trabzan ile devam etmeniz ve 3 zincire yer vermelisiniz. 1 trabzan ile 1 zincir üzerinden de ilerlemeniz gerekmekte. Tekrarında ise 3 zincir ile 1 trabzan yapılmalıdır. Bu şekilde sıraların tamamlanması halinde ip dolaması yaparak 5 yuva oluşturacaksınız.

Diğer bir tur için 6 zincir çekilmesi ve 2. yuvaya yer verilmesi gerekmekte. Bu sefer 3 zinciri 3 fıstık takip ediyor. Fıstıklar tığ yardımı ile ip üzerinden 2 kez dolanmalı ve beraberinde 3 trabzan çekilmelidir. Son ilmeklere geçenler ise hepsini beraber örmelidir. Kısım kısım yuvaların yapılması halinde birleştirme aşamalarına yer verilebilir.

Baktüs Şallara Özel Modeller

Baktüs şal yapımında ajurlara da tercih edilebilir. Nitekim boşluklu olmasını isteyenler ajur örgülerden harekete geçiyor. Daha ince ve zarif görünümlere sahip olduğu için de ajurlu olanlar ön plana çıkmıştır. Ajurlu baktüs şal yapımı için ilk önce ajur tekniğinin öğrenilmesi gerekmekte. Hemen arkasından baktüs şallar için trabzan ile zincir dışında ajur uygulamalarına geçilir. Bu uygulamalar neticesinde şal modeli boşluklu hale gelecektir. Daha çok yaz ve bahar aylarında kullanıma uygun olan modeller ortaya çıkmakta.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ