Web sitemize hoşgeldiniz.

Ajurlu Şal Modeli Ve Yapılışı, Üçgen şişörgü Ajurlu Şal Modeli

2 Kasım 2018

Omuzdanlık olarak da sunulan şal modellerine yönelik farklı örgülere yer verilmekte. Örneğin ajurlu olanlar bunlar arasında dikkat çekiyor. Ara ara boşlukların bulunduğu ajurlu şal modellerinden tercihte bulunabilirsiniz. Bu anlamda ilk önce ajurlu şal modeli ve yapılışı ile alakalı olarak tariflerin göz önünde bulundurulması gerekmekte. Kolay yapılış aşamalarına sahip olan kırmızı ajurlu şal modelleri üzerinden harekete geçilebilir. İstediğiniz renkten ipler seçerek örgüye yer verebilirsiniz. Neticesinde ise;

  • 111 ilmekte 2 sıra kadar haroşa örmelisiniz.
  • 3 ile 4. sırada haroşa örgülerden devam edip 7 ilmek dolama yapılmalıdır.
  • Her sırada 1 ilmek fazla olacak şekilde arttırma yapmanız ve haroşa olarak devam etmeniz gerekmekte.
  • Diğer sırada ise farklı renk tercih ederek yine 2 sıra haroşa örgülere yer verilmelidir.
  • 5 haroşa ve 7 dolama ile diğer sıraların tamamlanması halinde ilmekleri salabilirsiniz.

Dikdörtgen Ajurlu Şal Modeli Yapılışı

Ajurlu şal modeli ve yapılışı adına bir diğer örnekten de harekete geçebilirsiniz. Bu sefer ilk turda düz, ip dolama ve 2 ilmek kesme işlemlerine yer vermelisiniz. İkinci sırada ise tüm ilmekler ters bir şekilde örülmelidir. Üçüncü tura geçtiğinizde 2 ilmek düz ve 3 kez dolamadan devam etmeniz gerekiyor. Dördüncü turda ise 1 ilmek ters, 13 ilmek düz ve 1 ilmekte ters olacak şekilde sırayı tamamlamanız önemlidir.

Ajurlu örgü modelleri arasından seçtiğimiz bu şala yönelik 5 ile 6. turda da aynı işlemlerin devamı getirilmelidir. Yedide ise 2 düz ile 1 dola rutinine yer vermeniz gerekmekte. Sekizde 1 ters ile 5 düz yapmalısınız. Tekrarları ile beraber 14. tura geçilmelidir. Tüm ilmeklerin ters bir şekilde örülmesi halinde dolama yapılabilir. Son turlarda da düz örgülerden şal modeli ortaya çıkacaktır.

Ajurlu Şal Modellerinde Uzunluk

Yukarıda belirttiğimiz ajur örneği yapılışı toplamda 18 turdan oluşuyor. Nitekim isteğe bağlı olarak tur sayısını arttırabilirsiniz. Bu şekilde şal modelinde ki uzunluğa da karar vermiş olacaksınız. Dilediğiniz uzunluğa gelmeniz halinde örgüyü sonlandırmanız mümkün. İsteyenler bu şık şal modelinin uç kısımlarına püskül işleyebilir. Püsküller aynı ya da farklı renkte ki iplikler ile temin edilebilir. Sık iğneler yardımı ile kısa sürede püskül işlemelerine geçmeniz mümkün olacaktır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ